Automatické odmrazování
Automatické odmrazování se využívá u tepelných čerpadel vzduch-voda. Funkce zabraňuje zamrzání zkondenzované vodní páry na lamelách výparníku. Nejčastěji k automatickému odmrazování čerpadla dochází při venkovních teplotách mezi 0–7 °C. Při ještě nižších teplotách se námraza v důsledku poklesu vlhkosti vzduchu tvoří výrazně pomaleji.
Námraza na výparníku je kontrolována regulátorem tepelného čerpadla. V případě detekce námrazy čerpadlo automaticky spustí reverzibilní chod, při kterém chladicí okruh čerpadla dočasně (několik minut) funguje v opačném směru. Část tepla se odebere z otopné soustavy zpět a přivádí se do výparníku. Roztátý led je následně odváděn jako kondenzát a tepelné čerpadlo se opět automaticky přepne do standardního režimu.
Bivalentní zdroj
Termínem bivalentní zdroj se označuje dodatečný zdroj energie. Bivalentní zdroje se často instalují společně s tepelnými čerpadly, aby kompenzovaly jejich klesající výkon při nízkých teplotách. Nejběžnějším druhým zdrojem tepla u čerpadel je elektrokotel. Ten zpravidla bývá součástí samotného čerpadla.
Chladivo tepelného čerpadla
Chladivo tepelného čerpadla zajišťuje přenos tepla uvnitř zařízení. Při průchodu okruhem v čerpadle chladivo mění své skupenství z kapalného na plynné a zpět. Jako chladivo se v posledních letech využívaly zejména směsi fluorovaných uhlovodíků (HFC). V současnosti se od nich kvůli jejich zátěži na životní prostředí ustupuje a přechází se na hydrofluoroolefiny (HFO), tzv. chladiva čtvrté generace. Klíčovou vlastností všech používaných látek je nízký bod varu.
Hermeticky uzavřený chladicí okruh
Na hermeticky uzavřený chladicí okruh narazíte u monoblokových tepelných čerpadel. Kompletní chladicí okruh je umístěn v jejich venkovní jednotce. Toto řešení minimalizuje riziko úniku chladiva a nevyžaduje povinné revize. V případě oprav není nutné chladicí okruh rozpojovat. Splitová tepelná čerpadla hermeticky uzavřený chladicí okruh nemají – chladivo cirkuluje mezi vnitřní a venkovní jednotkou.
Hlučnost tepelného čerpadla
Hlučnost tepelného čerpadla se uvádí v decibelech (dB). Narazíte na dvě různé veličiny – akustický výkon a akustický tlak. Akustický výkon vyjadřuje absolutní hodnotu intenzity hluku. Akustický tlak je z pohledu uživatele směrodatnější, protože naměřené údaje odvozuje od vzdálenosti.
Nejmodernější zařízení nepřesahují hladinu hluku 40 dB na 1 metr. Hlučnost tepelného čerpadla ovlivňuje mnoho aspektů, například způsob umístění nebo předměty v okolí.
Se zvuky tepelných čerpadel je to jako s lidskými hlasy. Každý je jiný. Některý příjemný, jiný vám rve uši. Jeden tichý jako šepot, druhý uřvaný jako pardál. Lidský hlas neovlivníte, zvuk tepelného čerpadla ano. Rádi vám prozradíme osvědčené postupy, pomocí kterých vyladíte chod tepelného čerpadla tak, aby jeho provoz neobtěžoval ani vás, ani vaše sousedy.
Správné umístění tepelného čerpadla
Hlučnost tepelného čerpadla můžete snížit už jen vhodným umístěním venkovní jednotky. Kvůli délce potrubí ji nemůžete postavit příliš daleko od domu. Stačí ale držet se několika ověřených zásad a výrazně snížíte její hlučnost. Na co myslet při volbě nejvhodnějšího místa pro tepelné čerpadlo?
✓ Venkovní jednotku nikdy nedávejte přímo pod okna.
✓ Nevhodné je rovněž umístění v rozích. Ty nejenže zvyšují hlučnost, ale také zhoršují průtok vzduchu, a tím snižují účinnost tepelného čerpadla.
✓ Tepelné čerpadlo instalujte na pevný podklad, který pohltí vibrace. Dobře poslouží třeba betonový základ.
✓ Mezi zadní stěnou tepelného čerpadla a stěnou domu nechejte aspoň 50centimetrovou mezeru. Výparník tepelného čerpadla pak bude dobře nasávat vzduch a nedojte tak k poklesu účinnosti tepelného čerpadla.
✓ Před ventilátorem tepelného čerpadla nechejte volný prostor alespoň 3 metry. Díky tomuto opatření se nebude zvuk ventilátoru tolik odrážet a rezonovat.
✓ Pomoci si můžete rovněž prostřednictvím plechových či plastových krytů, které směřují proud vzduchu vycházejícího z ventilátoru do země.
Základem je kvalitní tepelné čerpadlo
Možná jste vyzkoušeli už všechny naše tipy, ale tepelné čerpadlo pořád nepříjemně hučí. V takovém případě je na vině většinou samotné zařízení. Řada lidí se nechá zlákat nízkou cenou a pořídí si tepelné čerpadlo, které je nejen nevýkonné, ale také hlučné.
Všechny námi dodávaná tepelná čerpadla jsou od výrobců s dlouholetou tradicí a certifikací. Jak dosahují nízké hlučnosti při provozu?
✓ Používají ventilátory a kompresory s proměnlivou rychlostí.
✓ Mají funkci pozvolného startu a zastavení.
✓ Samozřejmostí jsou noční režimy s ještě tišším provozem.
✓ Kompresory tepelných čerpadel jsou zvlášť izolovány
Nízkoteplotní tepelné čerpadlo
Nízkoteplotní tepelné čerpadlo je ideální k otopným soustavám, které nevyžadují vysokou výstupní teplotu vody. Typicky se jedná o podlahové vytápění. Teplota výstupní vody se u nízkoteplotních tepelných čerpadel pohybuje zhruba do 50 °C, často jen okolo 35 °C. Výhoda těchto modelů tkví ve vysoké efektivitě. Čerpadla ale nelze využít například v kombinaci s radiátory.
SCOP
SCOP je zkratka pro sezónní topný faktor (z anglického Seasonal Coefficient of Performance). Jedná se o klíčový parametr pro stanovení energetické účinnosti tepelného čerpadla. Měření SCOP probíhá na základě normy ČS EN 14825. Na rozdíl od topného faktoru COP zohledňuje SCOP klimatická data pro konkrétní oblasti. V ČR vychází SCOP většinou z dat naměřených v mírném klimatickém pásmu.
Účinnost tepelného čerpadla
Účinnost tepelného čerpadla určuje, jak efektivně zařízení přeměňuje energii na teplo pro vytápění. Rozhodujícím faktorem pro stanovení energetické účinnosti je sezónní topný faktor (SCOP – Seasonal Coefficient of Performance) měřený podle normy ČS EN 14825.
V závislosti na energetické účinnosti se tepelná čerpadla řadí do tříd a jsou označena energetickým štítkem. Nejvyšší účinnost tepelného čerpadla představuje třída A+++, nejnižší třída G. Pro stanovení účinnosti tepelného čerpadla se někdy používá také topný faktor (COP – Coefficient of Performance).
Topný faktor (COP)
Topný faktor (COP – Coefficient of Performance) je parametr, který udává účinnost tepelného čerpadla. Vyjadřuje poměr mezi vyrobeným teplem a spotřebovanou energií. Čím vyšší topný faktor, tím efektivnější a levnější výroba tepla. Například COP ve výši 3 znamená, že za každý 1 kW energie získáte 3 kW tepla.
U tepelných čerpadel vzduch-voda se topný faktor nejčastěji pohybuje od 2 do 4. Hodnoty se uvádí pro konkrétní teploty, typicky 7 °C/35 °C nebo 0 °C/35 °C. První údaj odpovídá teplotě vzduchu na vstupu do výparníku, jedná se o tzv. výpočtvoou teplou a druhý výsledné teplotě vody v topném tělese.
Tepelná ztráta domu
Tepelná ztráta domu je množství tepelné energie, které v daném okamžiku uniká do exteriéru celou obálkou budovy, tedy přes střechu, stěny, okna, dveře a další prvky stavby. Tepelná ztráta se měří při nízkých teplotách a výpočet závisí mimo jiné na tom, kde se dům nachází (nížina vs. horská oblast).
Na tepelné ztráty domu má vliv kvalita zateplení, těsnost dveří a oken, velikost domu a další faktory. Tepelná ztráta domu je nejdůležitější údaj pro výběr tepelného čerpadla.
Tepelná ztráta domu je množství tepla, které nemovitost ztratí při extrémních venkovních teplotách za 1 hodinu. Udává se v kW a měří se při teplotách -12 °C (například Praha), -15 °C (například Vysočina) nebo -18 °C (horské oblasti).
Co ovlivňuje tepelnou ztrátu vašeho domu
Konkrétní tepelná ztráta závisí tedy i na oblasti, ve které nemovitost stojí. Ten stejný dům bude mít jinou tepelnou ztrátu v nížině a jinou na horách.
Tepelnou ztrátu domu ale ovlivňuje také celá řada dalších faktorů. Mezi ty nejdůležitější patří:
- Kvalita zateplení (nejen stěn, ale i stropů a střechy)
- Kvalita oken, vchodových dveří, garážových vrat…
- Velikost domu a jeho dispozice (bungalov, poschoďový dům…)
- Váš teplotní komfort (Jiné ztráty vznikají, chcete-li mít doma vytopeno na 25 °C, a jiné, když vám stačí 22 °C.)
Proč se zajímat o tepelnou ztrátu při výběru tepelného čerpadla
Tepelné ztráty lze minimalizovat, ale nejde se jich zcela zbavit. Co naopak udělat jde? Nepodcenit tepelnou ztrátu vašeho domu při výběru tepelného čerpadla. To by mělo mít výkon dimenzovaný tak, aby pokrylo nejen tepelnou ztrátu nemovitosti, ale navíc i v těch největších mrazech zvládlo ohřát také užitkovou vodu.
Kdo šetří na výkonu tepelného čerpadla, ten doplácí za elektřinu
Ukažme si vše na jednoduchém příkladu. Dejme tomu, že vlastníte dům o velikosti 120 m2. Tepelná ztráta vaší nemovitosti má hodnotu 9 kW. Pokud si pořídíte tepelné čerpadlo s výkonem jen 9 kW, v zimě budete často muset ohřívat užitkovou vodu pomocí elektrické patrony, protože tepelné čerpadlo pokryje jen teplenou ztrátu domu a na ohřev užitkové vody jeho výkon již stačit nebude.. A to je samozřejmě velmi neekonomické.
Daleko efektivnějším a v dlouhodobém horizontu i výrazně úspornějším řešením je pořídit si tepelné čerpadlo s o něco větším výkonem. V našem modelovém příkladu by stačilo přidat 2 kW a účelně tak hospodařit s tepelným čerpadlem o celkovém výkonu 11 kW.
Nabídky konkurence studujte opravdu pozorně
Ve Schliegeru dimenzujeme tepelná čerpadla tak, aby vám zvládala vytápět dům a zároveň ohřívat užitkovou vodu i za třeskutých mrazů. Díky důmyslným výrobním procesům přitom zvládáme držet jak špičkovou kvalitu, tak velmi dobré ceny.
I přesto se může stát, že od konkurenčních dodavatelů dostanete cenově o něco zajímavější nabídku. V takovém případě se mějte na pozoru. Je totiž velmi pravděpodobné, že vám nabízí produkt, který má horší kvalitu nebo nižší výkon. Proto je naprosto klíčové opravdu pečlivě porovnávat technické parametry nabídek.
Nerozumíte jim nebo se vám do toho nechce? To vůbec nevadí. Rádi to uděláme za vás. Konkurenční nabídku důkladně rozebereme a vysvětlíme vám, v čem tkví její úskalí.
Navrhujeme jen taková řešení, která bezpečně pokryjí tepelnou ztrátu a ohřejí užitkovou vodu
Při výpočtu nezbytného výkonu pro vaši nemovitost samozřejmě zohledňujeme všechna její specifika. Jako základní kritérium se nám však osvědčila užitná plocha domu. V následující tabulce najdete orientační doporučení výkonu tepelných čerpadel právě podle velikosti domu. Dalším důležitým kritériem je zateplení domu, které má značný vliv na jeho tepelnou ztrátu.
Plocha domu |
120 m² |
160 m² |
200 m² |
250 m² |
Výkon TČ |
11 kW |
15 kW |
18 kW |
21 kW |
Vysokoteplotní tepelné čerpadlo
Jako vysokoteplotní se označují tepelná čerpadla, jejichž výstupní teplota vody sahá k 80–90 °C. Výstupní teplota vody určuje, jaký typ otopného systému půjde v domě nainstalovat. Vysokoteplotní tepelné čerpadlo zajistí bezproblémovou kombinaci s radiátory či ohřev užitkové vody bez elektrického dohřevu. Nevýhodou těchto tepelných čerpadel je snížení topného faktoru, které vede k prodražení provozu.
Výstupní teplota vody tepelného čerpadla
Teplota výstupní vody tepelného čerpadla určuje, k čemu lze vyrobené teplo využít. Hodnota mimo jiné ovlivňuje, jaký typ otopného systému půjde v domě nainstalovat.
U nízkoteplotních tepelných čerpadel se výstupní teplota vody pohybuje kolem 35 °C. Tato zařízení se používají v kombinaci s podlahovým vytápěním. Při instalaci klasických radiátorů jsou potřeba tepelná čerpadla, která vodu ohřívají alespoň na 55 °C.
Zásobník teplé vody
Kromě vytápění lze s tepelným čerpadlem také efektivně ohřívat vodu. Pro ohřev a uchování teplé užitkové vody pro koupání či mytí nádobí slouží zásobník teplé vody. Při výběru zásobníku je nutné dbát na dostatečný objem nádoby, protože voda se ohřívá maximálně na 45 °C. Ve srovnání s elektrickým bojlerem ohřívá tepelné čerpadlo vodu mnohem levněji, jelikož využívá tepelnou energii z okolí.
Pro maximální úsporu doporučujeme k tepelnému čerpadlu instalaci dvou zásobníků vody – jeden zásobník na teplou užitkovou vodu a druhý akumulační zásobník na vodu, která zajišťuje vytápění domu.